Ömer OKAN

 

1974 Bursa'da doğdu. 1998 yılında lisans, 2001 yılında da yüksek lisansını Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden alarak mezun oldu. Tez konusu 'İnteraktif Enstalasyon Sanatları'nda Mimari Mekanın Kullanımı'dır.

 

1995-2001 yılları arasında Tago Mimarlık (T.Yamamoto - G.Altuğ) 'ta çalıştı. Yavuz Selim Sepin ve Murat Soygeniş ile birlikte proje yarışmalarına katıldı. 2007 yılından beri kendi ofisi  ö/t/e mimarlık ltd. şti. bünyesinde çalışmalarını sürdürmektedir.

 

Mimarlığın ana konusu olan mekan kavramını, insanların kamusal veya yarı- kamusal alanlardaki davranış ve hareket biçimleri üzerinden okuyarak, farklı disiplinlerde yapı örnekleri üzerinde çalışmalar yapmıştır. Kurumsal sergileme mekanları, ön üretimli konut uygulamaları, eğitim yapıları ve kentsel düzenleme projelerini kapsayan çeşitli ölçeklerde tasarım ve uygulamaları mevcuttur.

 

Mezuniyetinden itibaren akademik çalışmalarına da devam etmektedir. 2000-2001 yılları arasında Yıldız Teknik Üniversitesi'nde, 2001-2002 yılları arasında Beykent Üniversitesi'nde araştırma görevlisi olarak çalışmıştır, halen çeşitli üniversitelerde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak proje atölyelerinde görev almaktadır.

 

Öğrenci yarışmalarında aldığı ödüller dışında 1998 Archiprix Türkiye Yarışması'nda 1.lik Ödülü, 1999 Derince Belediye Binası Proje Yarışması'nda 2.lik Ödülü (Yavuz Selim Sepin ile birlikte), 2012 yılında Cuacaus Tiflis'de Kayalar Kimya adına, 2014 yılında da Emitt İstanbul'da Ulusoy Holding adına tasarladığı stand ile tasarım ödülleri almıştır. Uygulama Projeleri, 2008'de "Türk Mimarlarının Moskova Buluşması: 20.Yüzyıl Türk Mimarlığı" sergisi ve kataloğunda yer almıştır.